Noua conducere a Chinei a reafirmat joi politica Beijingului privind Covid-zero, pe masura ce numarul cazurilor a crescut, iar autoritatile din orasul Guangzhou i-au indemnat pe rezidenti sa lucreze de acasa, dar s-au oprit inainte de a izola intregul oras, potrivit Reuters.

In prima sa intalnire de la formarea lunii trecute dupa congresul Partidului Comunist, Comitetul Permanent al Biroului Politic a declarat ca masurile de prevenire a epidemiei din China nu trebuie relaxate, potrivit presei de stat.

Intalnirea, prezidata de presedintele Xi Jinping, a subliniat si necesitatea de a minimiza impactul Covid asupra economiei.

„Trebuie sa luam masuri mai hotarate pentru a stopa raspandirea epidemiei cat mai curand posibil si pentru a restabili productia normala si viata normala”, a anuntat conducerea tarii, potrivit agentiei de presa Xinhua.

 

China nu renunta la politica zero Covid. Orasul Guangzhou, aproape de carantina

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.